Gradac

Gradac

Gradac je nejjižnější turistické letovisko na Makarské riviéře, asi 40 km od Makarské. Nachází se na půli cesty mezi Splitem a Dubrovníkem. Bývalá rybářská vesnice leží na mírných svazích Biokova, zarostlých olivovníky a borovicemi. Nejznámější oblázková pláž Gornja vala na jižním okraji městečka, dlouhá cca 1 500 m, je označována jako jedna z nejkrásnějších pláží na Jadranu. V místě je malebná promenáda se spoustou obchůdků, pizzerií a kavárniček.

Něco z historie:

Gradac byl osídlen ještě v předhistorickém období, což dokládají nesčetné kamenné hromady z doby bronzové a železné. V době antiky se zde pravděpodobně nacházel římský civitas Biston, který jako přímořské centrum patřil kolonii Narona, důležité římské základně na dnešním chorvatském území.V oblasti Gradac stál ve středověku hrad Lapčan či Labinaca, o kterém se zmiňuje císař Konstantin Porfyrogenet. Pod dnešním názvem se město poprvé připomíná v roce 1649. Jméno dostalo po tvrzi ze 17. století, která byla situována na vyvýšenině nad kostelem Sv. Michala (Sv. Mihovil). Ve vísce nad Gradacem se dochovaly zbytky staré věže ze 16. století. Kolem ní stojí i dnes rozpoznatelné řady domů, na kterých jsou zřejmé typické rysy stavitelství tohoto kraje. Obyvatelstvo se postupem historie, když pominulo turecké nebezpečí a pirátské útoky, začalo stěhovat do dolní oblasti. Silné zemětřesení v roce 1962 přispělo k tomu, že podbiokovské vsi opustil i poslední zbytek obyvatelstva.

V centru Gradcu na vyvýšeném pozdněantickém místě Gradina stojí nový kostel Sv. Michala (Sv. Mihovil)  vystavěný v roce 1852. V kostele jsou tři mramorové oltáře se sochami, z nichž je nejzajímavější stará dřevěná socha sv. Roka. V kostele je umístěna také stará kamenná křtitelnice. Na úpatí hor se nachází barokní kostel Sv. Antonína (Sv. Ante) se hřbitovem. Jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Gradce je kaple Sv. Paškala na kopci Plana.